Formar Ambassadors

BANGLADESH EMBASSY, MUSCAT

ESTABLISHED-1983

HEADS OF MISSION

 Sl. No.                               Name                 From                 To
    1. H.E. Mr. Amin Ahmed Chowdhury

Ambassador

          26-07-1995        28-12-2002
    2. H.E. Mr. Mustafa kamal

Ambassador

          09-03-2003        04-08-2005
    3. H.E. Mr. Golam Akbar Khandkar

Ambassador

          24-08-2005        21-08-2006
    4. H.E. Mr. Md. Abdul Hannan

Ambassador

          15-10-2006        20-07-2009
    5. H.E. Mr. Nurul Alam Chowdhury

Ambassador

          24-05-2010        24-12-2012
   6. H.E. Mr. Sk. Sekander Ali

Ambassador

          17.02.0213        20-08-2017